Historie stolního tenisu v Petrovicích

V roce 1975 místní nadšenci založili v Sokole Petrovice oddíl stolního tenisu, přihlásili se do pražských soutěží a jako začátečníci v nejnižší třídě obsadili poslední místo.

Už o dva roky později došlo k výkonnostnímu zvratu, když do oddílu přišlo několik zkušených hráčů ze vznikajícího Jižního Města. Do soutěží se mohla přihlásit už dvě družstva, to lepší postupovalo každý rok o třídu výš.

Oddíl tehdy měl okolo patnácti aktivních hráčů. Ale několik nejlepších hráčů jsme uvolnili do vyšších soutěží nebo se přestěhovali. Nastalo jakési období stagnace, které trvalo až do roku 1991. Tehdy se rozšířila naše členská základna a do soutěží dospělých se začali zapojovat naši odchovanci z řad žactva a dorostu. V roce 1989 byla znovu otevřena zrekonstruovaná tělocvična:

V soutěžích jsme měli družstva žáků a dorostenců a 5 družstev dospělých. K dispozici byl pro mládež dostatečný počet hodin na trénování, takže během tří let se u nás vystřídalo na 40 nových adeptů. Někteří z nich hrají u nás docela úspěšně dodnes.

Toto období však netrvalo dlouho. Vzhledem k trvale neutěšené finanční situaci se vedení jednoty orientovalo na aktivity, které slibovaly vyšší příjmy, než bylo možno očekávat z příspěvků žactva stolního tenisu. Pro absolutní nedostatek přidělených hodin jsme museli upustit od další péče o mládež.

Za současných možností se tedy oddíl orientuje na sportovní vyžití hráčů středního a vyššího věku. Důchodový věk není důvodem pro ukončení aktivní sportovní činnosti.

Přibývající léta se naštěstí neprojevují negativně na výkonnosti a úspěšnosti. Od roku 2018 máme v soutěžích šest družstev a zúčastňujeme se tak prakticky všech stupňů pražských soutěží družstev. Někteří hráči vyhledávají placené tréninkové možnosti i mimo Petrovice, pořádáme opakovaně letní soustředění, žijeme spolkovým životem.

Pár čísel z historie (1975-2018):

Počet sehraných utkání družstev dospělých a mládeže: 3.250

V nich sehraných zápasů jednotlivých hráčů: cca 50.000

Počet mužů, kteří kdy hráli za Petrovice: 53

Počet žáků nebo dorostenců: cca 45

Nejlepší hráči různých období: Zdeněk Lhotka, Jiří Závora, Aleš Malý, Milan Pecka, Zdeněk Černý, Vladimír Sedláček

Pokud byste chtěli vidět kvalitní stolní tenis nebo nás při soutěžení povzbudit, můžete přijít od začátku října do konce března každé úterý v 19:30 na balkon tělocvičny.